PORADY

Sztuka prezentacji szkolenie – wiedza w pigułce

Umiejętność prezentowania wyników pracy lub swoich pomysłów na forum to nie lada sztuka, która przydaje się nie tylko w szkole, ale również w życiu zawodowym.

Zazwyczaj naszym wystąpieniom towarzyszy prezentacja multimedialna. Niestety często zapominamy, że ma ona służyć jako pomoc, a nie główny nośnik przekazywanych informacji.

Prezentacja multimedialna ma służyć przede wszystkim odbiorcom, którzy za jej pomocą łatwiej wychwycą główne myśli i najważniejsze informacje. Dlatego slajd powinien:

  • Zawierać minimalną ilość tekstu – jedno lub dwa zdania, tak by słuchacze zdążyli je przeczytać, równocześnie słuchając tego, co do nich mówisz.
  • Być czytelny, czyli zastosowanie klasycznej czcionki, ciemnych liter na jasnym tle. Nie przesadzanie z kolorami oraz animacjami, tak by graficzna forma slajdów nie odciągała uwagi odbiorców od treści.
  • Przykuwać uwagę – zastosowanie z umiarem elementów przyciągających wzrok, takich jak ilustracje, animacje czy zabawne obrazki.
  • Posiadać schematy graficzne, które dobrze oddają treść. Tabele, wykresy, mapy myśli – pomagają obrazowo ująć informacje.

Jednak nawet najlepiej przygotowana prezentacja nie zapewni sukcesu Twojemu wystąpieniu. To nie ona, a Twoja wypowiedź musi zaciekawić słuchaczy. Tworzenie prezentacji multimedialnej w dużym stopniu pomaga i ułatwia przemyślenie i zaplanowanie wystąpienia. Wystąpienie powinno mieć przejrzystą strukturę, czyli powinno się składać ze wstępu, rozwinięcia podzielonego na mniejsze części oraz zakończenie. Przygotowując wystąpienie, należy również pamiętać o logice tego przemówienia oraz obrazowych przykładów prezentowanych treści. Ćwicząc wystąpienie w domu, sprawdzisz, ile będzie trwało, a odpowiednie przygotowanie pomoże w walce z tremą i zwiększy pewność siebie.

Dla występującego równie ważna jest mowa ciała oraz intonacja głosu. Należy zachowywać się naturalnie, nie stać w jednym miejscu i z umiarem gestykulować. Pamiętaj również o modulacji głosu, by zaznaczać nią istotne informacje. Mów wyraźnie i powoli. Czasem pozwól sobie na żart, co pozwoli słuchaczom odpocząć i sprawi, że będą dalej słuchać.

Trzeba również pamiętać, że niestety, ale technika bywa zawodna. Wydrukuj prezentacje i przygotuj notatki, które w razie awarii ułatwią Ci zebranie myśli.

Dzięki udanemu wystąpieniu Twój wysiłek i praca zostaną właściwie docenione.

 

Popularne tagi: sztuka prezentacji szkolenie, wystąpienia publiczne szkolenie, szkolenie wystąpienia publiczne, mów jak mówca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *